Targowisko miejskie

Kolejnym rewitalizowanym w tej obszarze miejscem jest targowisko miejskie. Ma to być jednak miejsce, w którym będzie się odbywał nie tylko handel, ale także spotkania, imprezy i koncerty.

Obecnie targowisko jest w złym stanie technicznym. Istniejąca zabudowa jest chaotyczna, a do tego przestarzała i mocno wyeksploatowana.

Mocno zdewastowana jest także nawierzchnia targu. Oprócz tego teren ten jest praktycznie pozbawiony zieleni, co mocno kontrastuje z coraz bardziej zadrzewionym miastem.

Problemem targowiska są też toalety. Są one wprawdzie w budynku biura i na terenie tzw. hali mięsnej, ale większość sprzedających i klientów korzysta z mało wygodnych przenośnych toalet. Kolejnym ważnym powodem, który wpłynął na decyzję o przebudowie targowiska, jest zbliżająca się realizacja zadania dotyczącego przedłużenia i przebudowy ul. Żytniej, która ma połączyć ulicę Jana Pawła II z Nadarzyńską. Ulica ta przebiegać będzie bowiem częściowo przez teren targu.

Targowisko miejskie w Piasecznie

Gmina ma już koncepcję przebudowy targowiska i projekt funkcjonalno-użytkowy. Chcemy aby to było miejsce o estetycznej przestrzeni publicznej oraz czystym i funkcjonalnym układzie. Chcemy, żeby nowe targowisko nie tylko pełniło funkcje handlowe, ale także stwarzało warunki do organizacji różnego rodzaju wydarzeń okolicznościowych, imprez masowych, festynów czy wystaw.

Na terenie przyszłego targowiska przewidziano 254 stanowiska handlowe – jest to liczba mniejsza niż obecnie. Wynika to ze zmniejszenia powierzchni targowiska, co jest z kolei spowodowane budową ul Żytniej, ale także z wymogów projektowych.

Zwiększy się za to liczba miejsc parkingowych. W projekcie przewidziano 95 miejsc postojowych dla klientów na terenie samego targowiska (plus 6 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych) oraz 48 miejsc przy projektowanej ul. Żytniej. Swój pojazd będą mogli zaparkować także rowerzyści – dla nich na całym terenie wyznaczone zostaną 32 miejsca postojowe. Na targowisku ma być również możliwość doładowania samochodów z napędem elektrycznym.

Na terenie placu targowego – oprócz stoisk handlowych – powstanie dużych rozmiarów konstrukcja zacieniająca, usytuowana od strony ul. Jana Pawła II. Będzie ona mogła służyć jako zadaszenie widowni. Do konstrukcji przylegać będzie utwardzony plac przeznaczony na scenę.

Stanowiska handlowe o wymiarach 3×3 m, wraz z wydzielonymi miejscami postojowymi dla dostawców o wymiarach 3×6 m, zostały rozlokowane na całej powierzchni targowiska, w tym pod konstrukcją zacieniającą.

Centralnie, przy wewnętrznej drodze manewrowej, obok miejsc parkingowych, przewidziano lokalizację dwukondygnacyjnego budynku socjalno-biurowego, w którym znajdować się będą m.in. ogólnodostępne toalety publiczne.

Po wschodniej stronie ul. Żytniej (w miejscu włączenia się w Trakt nad Perełką) ma powstać teren rekreacyjny w postaci zielonego skweru.

Cały teren zostanie oświetlony oszczędnym w eksploatacji oświetleniem typu LED.

Jedna odpowiedź do “Targowisko miejskie”

Możliwość komentowania została wyłączona.