Dawna strażnica OSP Piaseczno

Udając się ze skweru Kisiela dalej przechodzimy przez plac Piłsudskiego i widzimy dawną strażnicę OSP przy ul. Puławskiej.

Gmina planuje tu umieścić nowoczesną galerię sztuki. Powstała już koncepcja przebudowy oraz rozbudowy tego budynku – gmina zaprosiła do przedstawienia swoich pomysłów na przebudowę strażnicy studentów z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

GALERIA SZTUKI (stare OSP)

Efektem współpracy z uczelnią było powstanie ośmiu prac projektowych stworzonych na zajęciach z projektowania architektonicznego. Wizualizacje stworzone przez studentów zostały najpierw zaprezentowane radnym podczas posiedzenia Komisji Promocji Rady Miejskiej, a następnie mieszkańcom na wystawie umieszczonej na ścianie budynku dawnej strażnicy.

O wyborze przeznaczenia obiektu zdecydowały wyniki internetowej i facebookowej ankiety wśród mieszkańców. Większość z nich wskazywała, że dawna strażnica po przebudowie powinna pełnić funkcje związane z kulturą.

Zgodnie z zaakceptowaną koncepcją, budynek dawnej strażnicy OSP przejdzie dużą metamorfozę. Zależy nam na zachowaniu jego zabytkowego charakteru, ale jednocześnie chcemy stworzyć nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który poprawi estetykę przestrzenną centrum miasta.

Koncepcja przebudowy budynku dawnej strażnicy zakłada przekształcenie go w miejską galerię sztuki. Zabytkowy obiekt miałby zyskać nowoczesne oblicze dzięki zamianie drewnianych wrót na elementy szklane. Elewacji przywrócony zostałby biały kolor.

Znajdujące się w pobliżu budynku garaże, które zostały dobudowane w latach 50. ubiegłego wieku, zostaną wyburzone. W ich miejsce powstanie dwukondygnacyjny budynek o prostej bryle i elewacji wykończonej płytami włókno-cementowymi oraz naturalnym drewnem.

GALERIA SZTUKI

Nowy obiekt z budynkiem byłej strażnicy połączy przeszklony łącznik.

Główne wejście do budynku strażnicy zostało zaprojektowane od strony placu przed domem parafialnym. Prowadzić ono będzie do centralnego holu, w którym znajdować się będą kawiarnia i punkt informacyjny.Do kawiarni będzie można wejść także od strony zachodniej, przez podcień i ogródek w nowo powstałym pasażu, gdyż koncepcja przebudowy budynku przewiduje umożliwienie przejścia pomiędzy Muzeum Regionalnym a krzyżem papieskim.

Główna przestrzeń ekspozycyjna będzie usytuowana w starym budynku strażnicy. Będą zlikwidowane istniejące tam obecnie ściany działowe, dzięki czemu uzyskamy dużą, podłużną salę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie można wydzielać mniejsze pomieszczenia za pomocą mobilnych ścianek działowych.

Wysoki na dwie kondygnacje hol ma umożliwić prezentację dużych dzieł, w tym obrazów i plakatów. Mają być one prezentowane na ścianie, która będzie doświetlona świetlikiem dachowym i którą będzie można oglądać także z poziomu antresoli, na której z kolei ma znajdować się księgozbiór czytelni.

W nowej części budynku planowane jest usytuowanie pomieszczeń pomocniczych. Na parterze mają znaleźć się kawiarnia/czytelnia (wraz z zapleczem), pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz węzeł sanitarny. Na piętrze koncepcja przewiduje natomiast umiejscowienie pomieszczeń administracyjnych, socjalnych oraz pomocniczych.

Obiekt ma być w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz budynku powstanie winda, która umożliwi swobodną komunikację pomiędzy kondygnacjami.

Powierzchnia użytkowa projektowanych obiektów to około 397 mkw., a ich kubatura to 25 825 metrów sześciennych. Według szacunkowej wyceny koszt tego przedsięwzięcia może wynieść około 3 mln zł brutto.

W tegorocznym budżecie gminy Piaseczno zaplanowane zostały środki finansowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego obiektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli nie zajdą żadne nieprzewidziane okoliczności, jest szansa, że realizacja inwestycji rozpocznie się w roku 2019.