Rozbudowa stacji uzdatniania wody przy ul. Żeromskiego w Piasecznie

Po rozbudowie stacji uzdatniania wody przy ul. Żeromskiego w Piasecznie jeszcze w tym roku znacząco poprawi się komfort użytkowania z sieci.

Stacja uzdatniania wody przy ul. Żeromskiego w Piasecznie

Wydajność nowej stacji wynosi 260 m3/h a wydajność dobowa 5720 m3/d, czyli dwa razy więcej od obecnie wtłaczanej wody ze stacji uzdatniania w Siedliskach. To powinno znacząco poprawić komfort użytkowania oraz zapewnić odpowiednie ciśnienie dostarczanej wody dla mieszkańców Piaseczna i Zalesia Dolnego.

Stacja uzdatniania wody przy ul. Żeromskiego w Piasecznie

Woda surowa o uśrednionym składzie podawana będzie z istniejących studni oligoceńskich pompami głębinowymi. Wstępne usuwanie zanieczyszczeń przewiduje się poprzez napowietrzanie wody surowej. W zbiorniku wody surowej następuje rozpoczęcie procesu utleniania związków żelaza i manganu zawartych w wodzie surowej oraz odgazowanie lotnych związków takich jak: siarkowodór, dwutlenek węgla czy węglowodory. Następnie przy pomocy zestawu pomp pośrednich woda ze zbiornika wody surowej skierowana jest do procesu filtracji na filtrach biologicznych. Woda po procesie filtracji kierowana będzie do zbiorników wody czystej. Następnie za pomocą zestawu pomp sieciowych woda będzie podawana do sieci miejskiej. Woda przefiltrowana po urządzeniach uzdatniających może być okresowo (zgodnie z zaleceniami Sanepidu), dezynfekowana roztworem podchlorynu sodu.

Stacja uzdatniania wody przy ul. Żeromskiego w Piasecznie

Praca urządzeń SUW jest całkowicie zautomatyzowana i nie wymaga stałej obsługi. Sterowanie odbywa się z szaf sterowniczych umieszczonych w pomieszczeniu rozdzielni elektrycznej.

12 lipca inwestycję wizytowali radni z komisji prawa, którym proces inwestycyjny oraz szczegóły techniczne tłumaczyli prezes oraz wiceprezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Sama budowa powinna zgodnie z umową zakończyć się do końca września, a termin uzyskania zgody na użytkowanie to koniec 2018 roku.

Koszty inwestycji to ponad 8,8 mln złotych brutto. Gminna spółka PWiK uzyskała na ten cel preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z umorzeniem 15% kwoty pożyczki czyli około 1,1 mln złotych po spełnieniu efektu ekologicznego, czyli wybudowaniu i oddaniu stacji do użytkowania.

Źródło: PWiK Piaseczno, UMiG Piaseczno
Foto: Marcin Borkowski