Projekty edukacyjne na terenie gminy

W szkołach na terenie gminy Piaseczno realizowane są projekty edukacyjne o wartości 1,4 mln zł w ramach wsparcia z europejskiego programu Erasmus+.

Erasmus

Jedną z placówek realizujących projekty jest Szkoła Podstawowa nr 3, gdzie od stycznia 2018 r. prowadzony jest projekt PO WER pt. „Nauczyciel liderem zmian jakości pracy szkoły i tworzenia jej europejskiego wymiaru.” Pozyskane zostało na niego dofinansowanie z UE w wysokości 37 214 EUR.

Nauczyciele się szkolą

W ramach projektu od czerwca do sierpnia tego roku pierwsza grupa ośmiu nauczycieli odbyła  kursy za granicą. Jedna osoba szkoliła język niemiecki w Ratyzbonie, dwie  doskonaliły język angielski w Edynburgu,  a pięć  uczestniczyło w kursach językowych i metodycznych w Dublinie. Wiedza i umiejętności zdobyte na tych kursach umożliwią dalszy rozwój zawodowy nauczycieli oraz prowadzenie zajęć z wykorzystaniem nowych  metod.  – Szkolenia prowadzone były na bardzo wysokim poziomie, a kurs był okazją do wymiany doświadczeń i poznania nauczycieli z całej Europy. Na zajęciach spotkaliśmy chociażby Kaidera Vardje z Estonii, który parę lat temu był koordynatorem współpracy partnerskiej Piaseczna i Harku – mówi Magdalena Wylezińska, uczestniczka kursu w Dublinie.

Ciekawsze zajęcia

Efektem szkoleń będzie rozszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o ciekawe zajęcia, także na świetlicach szkolnych np. w  języku angielskim. Oprócz głównego celu projektu czyli wyjazdów szkoleniowych, od początku stycznia 2018 realizowane są też inne zadania, m.in. przygotowanie językowe uczestników przed wyjazdami zagranicznymi, krajowe i międzynarodowe projekty eTwinning (jeden z nich został nagrodzony Europejską Odznaką Jakości), zorganizowanie obchodów Dnia Św. Patryka oraz Dnia Europejskiego na terenie szkoły. Większość tych zadań jest opisanych na łamach bloga: powerdreamteamzoskasppiaseczno.blox.pl

W nadchodzących miesiącach odbędą się kolejne ambitne przedsięwzięcia, m.in. projekt eTwinning na 100-lecie Niepodległej Polski i obchody Dnia  Języków Obcych na terenie szkoły. Koordynator projektu pani Elżbieta Szulborska oraz uczestniczka mobilności pani Anna Ginda wystąpią również podczas międzynarodowej konferencji w Warszawie organizowanej przez MSCDN na temat innowacji. Nauczyciele Szkoły nr 3 w Piasecznie dążą do stworzenia placówki na europejskim poziomie. Zachęcamy do śledzenia relacji na blogu.

źródło: UMiG Piaseczno