Uchwała o standardach urbanistycznych

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęto uchwałę o lokalnych standardach urbanistycznych dla inwestycji mieszkaniowych.

Uchwała, która wprowadza konkretne wymogi dotyczące m.in. lokalizacji, odległości na przykład od szkoły czy przystanku komunikacji, wysokości budynku, ilości obowiązkowych miejsc parkingowych – jest odpowiedzią na nową specustawę mieszkaniową, która weszła w życie 22 sierpnia 2018 roku.

Przepisy przyjęte przez parlament w ustawie o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących być może są korzystne dla samorządów, gdzie występuje deficyt mieszkań i mieszkańców, jednak w piaseczyńskich warunkach mogłyby niekorzystnie wpłynąć na komfort życia mieszkańców, pogłębiając dzisiejsze problemy związane z dynamicznym rozwojem tych terenów. Dlatego radni postanowili ubiec skutki niekorzystnych regulacji, doprecyzowując prawo lokalne.

– W ostatnich latach Rada Miejska starała się ograniczać deweloperów i niepohamowaną zabudowę. Zmienialiśmy miejscowe plany, uspakajając zabudowę, narażając się nawet na wypłatę odszkodowań – mówi Łukasz Kamiński, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Ładu Przestrzennego. – Tzw. lex deweloper wywraca nasze myślenie, na co nie możemy pozwolić – dodaje.

Nowa specustawa dosyć szeroko otwiera bramy dla nowych inwestorów budowlanych. – Gmina Piaseczno jest w tej specyficznej sytuacji względem innych miast, że nie potrzebuje za wszelką cenę nowych inwestycji mieszkaniowych. Wręcz przeciwnie, w pierwszej kolejności chcemy zadbać o mieszkańców, którzy już u nas mieszkają, dopiero później będziemy przygotowywać miejsce pod nowe inwestycje – wyjaśnia Daniel Putkiewicz, I zastępca burmistrza. – Dlatego w tej uchwale staramy się maksymalnie ograniczyć możliwości nowych inwestycji, tak aby inwestorzy budowali w normalnym trybie, zgodnie z obecnie obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego – dodaje wiceburmistrz.

UMiG Piaseczno