Na terenie gminy Piaseczno powstało sześć nowych rond w wakacje

Lato stało pod znakiem realizacji wielu inwestycji drogowych. W tym czasie zakończone zostały prace przy 5 rondach w naszej gminie, a jedno rondo jest w ostatniej fazie realizacji.

Na terenie gminy Piaseczno powstało sześć nowych rond w wakacje

Budowa i remonty dróg to główny wydatek inwestycyjny piaseczyńskiego samorządu. Na ten cel w tym roku wygospodarowano 70 mln zł. W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba samochodów na naszych drogach wzrosła kilkukrotnie. System drogowy nie jest przygotowany na taką skalę obsługi komunikacyjnej dlatego wymaga ciągłych remontów i inwestycji, a to niestety wiąże się nie tylko z dużymi wydatkami ale i utrudnieniami w ruchu. – Docierają do mnie komentarze, że skrzyżowanie ulicy Dworcowej powinniśmy realizować w wakacje, niestety harmonogram nie do końca jest od nas zależny, gdyż z różnych względów wydłużają się procedury przetargowe i trudno trafić w punkt z inwestycją – mówi burmistrz Daniel Putkiewicz. – Z drugiej strony w wakacje realizowaliśmy wiele innych inwestycji drogowych i mieszkańcy również narzekali, że za dużo robimy w jednym czasie – dodaje burmistrz. – Wszystkie nasze działania mają jednak na celu poprawę zarówno komfortu przejazdów jak i bezpieczeństwa, dlatego m.in. zaczęliśmy realizować coraz więcej rond na skrzyżowaniach.

Trzy nowe ronda w Józefosławiu

Na północy gminy w lato zakończono prace przy trzech nowych rondach. Najbardziej spektakularne z nich u zbiegu ulicy Julianowskiej, Spacerowej i Kameralnej wprowadziło zarówno wiele estetyki w pobliżu szkoły jak i rozwiązań, które poprawić mają bezpieczeństwo pieszych. Inwestycja ta była częścią większego projektu, z przebudową całej ulicy Spacerowej oraz wszystkich mediów, co pochłonęło ponad 9,2 mln zł. Drugie istotne rondo powstało u zbiegu ulicy Geodetów z ulicą Julianowską i też było elementem realizacji całego, dłuższego odcinka ulicy Geodetów od ulicy Tenisowej wraz z chodnikami i ścieżką rowerową. Dopełnieniem jest ukończenie małego ronda na skrzyżowaniu ulicy Cyraneczki z Ogrodową, podobne do wykonanego wcześniej ronda na skrzyżowaniu Cyraneczki z Wilanowską.

Na południu gminy

W Woli Gołkowskiej powstaje ważna inwestycja w kontekście przygotowań do uruchomienia trasy ekspresowej S7. Gmina zobowiązała się bowiem, że przygotuje drogi dojazdowe do węzła „Antoninów”. Nowe, będące na ukończeniu rondo u zbiegu ulicy Rybnej i Jemioły jest częścią większej, wartej ponad 10 mln zł inwestycji związanej z budową drogi, przebudową sieci i kanałów technicznych, kanalizacji a także chodników i ścieżek rowerowych.

Dwa ronda powiatowe

Gmina od wielu lat wspiera finansowo realizację dróg powiatowych na naszym terenie. Nie inaczej jest w tym roku, gdyż samorząd gminny przyznał na ten cel dotację dla powiatu w wysokości 5 mln zł. Z tych środków zrealizowano m.in. dwa ronda. Pierwsze powstało w bardzo newralgicznym punkcie na trasie przelotowej w kierunku Grójca u zbiegu ul. Pod Bateriami, Głównej, Gołkowskiej i IV Pułku Ułanów. W ramach inwestycji powstał też ciąg pieszo-rowerowy, kanalizacja i oświetlenie. Drugie rondo powstało we wschodniej części gminy u zbiegu ulicy Starochylickiej z Sielską w Chylicach. Tam również zrealizowana została kanalizacja deszczowa i ścieżka rowerowa.

Wcześniejsze realizacje

Nowych rond na terenie gminy jest jednak więcej, wystarczy wspomnieć rondo na drodze wojewódzkiej w Jazgarzewie, rondo Wiekowej Sosny w Zalesiu Górnym na drodze powiatowej współfinansowane przez gminę, czy największe na naszym terenie nowe rondo u zbiegu Geodetów / Energetycznej / Wilanowskiej.

źródło: UMiG Piaseczno / piaseczno.eu