Zmiany na trasie linii P-1 i P-3

Od 11 stycznia 2020 r., po 3 miesiącach funkcjonowania linii P na terenie Piaseczna wprowadzane zostają zmiany na linii P-1.

Zmiany w transporcie publicznym

Takie samo oznaczenie linii P-1 dla kursów jadących zarówno w kierunku ul. Jarząbka jak i w kierunku ul. Wojska Polskiego było dla pasażerów niezrozumiałe. W związku z tym wprowadzamy różne oznaczenia dla autobusów jadących w innych kierunkach. I tak autobus na trasie PKP – Jarząbka – Okulickiego – Puławska – PKP będzie miał oznaczenie P-1.

Autobus jadący trasą w odwrotnym kierunku będzie miał oznaczenie P-3. Zmieniona zostaje też jego trasa. Aby uniknąć przestojów w godzinach szczytu na ul. Sienkiewicza i Wojska Polskiego, autobus nie będzie wyjeżdżał na ul. Sienkiewicza, tylko pojedzie ul. Dworcową w kierunku Nadarzyńskiej, dalej ul. Nadarzyńską do ul. Sierakowskiego, ul. Warszawską, i dalej ulicami Puławską, Kusocińskiego, Wojska Polskiego, Okulickiego, Jarząbka, Żytnią, Nadarzyńską i Dworcową wróci do PKP Piaseczno. Pasażerowie uzyskają dostęp do centrum Piaseczna (przystanek Urząd Miasta 02), przesiadka do autobusów 709 będzie możliwa na przystanku Kusocińskiego 02 i ewentualnie w obszarze ul. Puławskiej.

Z jednej strony wydłużamy nieco przejazd w stosunku do obecnej trasy, jednak omijamy ul. Sienkiewicza i Wojska Polskiego i zyskujemy połączenie ze wschodnią częścią centrum miasta.

W związku z wprowadzeniem z dniem 15.12.2019 r. nowego rozkłady jazdy pociągów Kolei Mazowieckich, zmienione zostają rozkłady jazdy autobusów P-1 i P-3. Rozkład jazdy autobusów jest lepiej dopasowany zarówno do odjazdów jak i przyjazdów pociągów. Nowy rozkład bierze też pod uwagę dłuższe czasy przejazdów w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym. Oznacza to mniejszą częstotliwość kursowania autobusów, ale pozwoli na utrzymanie punktualności.

Na przystankach autobusowych pojawią się informacje o odjazdach autobusów i dodatkowo o godzinach przyjazdu na PKP Piaseczno. Ponieważ do centrum Piaseczna oraz do PKP można dojechać zarówno linią P-1 i P-3, informacja na przystanku uwzględniać będzie odjazdy z przystanku po drugiej stronie ulicy.

Powyższe zmiany zostaną wprowadzone 11.01.2020 r.

ZTM Warszawa wkrótce zmodyfikuje też trasy i rozkłady jazdy na liniach L13 i L24. Po zakończeniu budowy rond w Jazgarzewie i Gołkowie autobusy linii L13 powrócą na swoją starą trasę ulicami Główną w Jazgarzewie i dalej ul. Pułku IV Ułanów i ul. Pod Bateriami do Piaseczna. Linia L24 w kierunku PKP Piaseczno pojedzie z ul. Chyliczkowskiej w ul. Puławską i dalej ul. Kościuszki ul. Gerbera, ul. Sienkiewicza i ul. Dworcową do dworca PKP. Z dworca PKP L24 pojedzie ul. Sienkiewicza, Kościuszki, Kilińskiego, Sierakowskiego i dalej ul. Chyliczkowską zgodnie z obecną trasą.

Robert Widz
II Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno

Plansza graficzna obrazująca zmiany (plik .pdf)

Rozkład jazdy P1 od 11 stycznia 2020 r.

Rozkład jazdy P3 od 11 stycznia 2020 r.

źródło: piaseczno.eu