Szkoły na terenie gminy Piaseczno pracują w systemie bezdzwonkowym

Czy szkoła bez dzwonków jest możliwa? Oczywiście. Co więcej, niesie ze sobą wiele korzyści. Coraz więcej szkół rezygnuje z tradycyjnych dzwonków wywołujących męczący hałas. Jak przyznają dzieci, przenikający i donośny dźwięk wprowadzał tylko niepotrzebny chaos i zamieszanie. W gminie Piaseczno już dwie placówki pracują w systemie bezdzwonkowym.

Szkoła Podstawowa z Zalesiu Dolnym od września 2019 r.  posługuje się tylko jednym sygnałem. Dzwonek woła dzieci na lekcje natomiast zakończenie lekcji odbywa się bez sygnału dzwonkowego.

Szkoła Podstawowa w Jazgarzewie od października 2019 funkcjonuje bez dzwonka i wszyscy są bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. W szkole jest ciszej, spokojniej. Dyrektor, nauczyciele i dzieci potwierdzają, że zmniejszyło się napięcie  i stres, wzrosła natomiast samodyscyplina dzieci.

Szkoła Podstawowa w Józefosławiu to kolejna placówka, która podejmuje wyzwanie zorganizowania szkoły bez dzwonków i wprowadzi to rozwiązanie już po feriach zimowych.

– Będę zachęcać kolejne szkoły w naszej gminie do korzystania z dobrych praktyk wypracowanych w tych placówkach – zapewnia I Zastępca Burmistrza Hanna Kułakowska-Michalak – wierzę, iż system bezdzwonkowy niesie za sobą wiele korzyści dla naszych uczniów – dodaje wiceburmistrz.

Jak w praktyce sprawdza się ten system?

Zamiast dzwonka czas lekcji i przerw odmierzany jest w szkołach na różne sposoby. Czasem za pomocą zegara zawieszonego w klasie i na korytarzach, czasem przez muzykę z radiowęzła, która odtwarzana jest w trakcie przerw (minutę przed początkiem lekcji uczniowie słyszą stosowny komunikat). W niektórych szkołach to nauczyciele wspólnie z uczniami  kontrolują czas trwania lekcji, a w innych początek przerwy czy lekcji zwiastują sygnały świetlne.

Główne powody rezygnacji z tradycyjnego dzwonka to zminimalizowanie stresu u uczniów, umożliwienie płynnego regulowania czasu pracy i zabawy oraz odpoczynku w klasach młodszych, zapobieganie niecierpliwemu oczekiwaniu przez dzieci na dzwonek pod koniec lekcji, respektowanie zaleceń, które wynikają z orzeczeń u coraz większej grupy uczniów, czy po prostu obniżenie poziomu hałasu w szkole.

źródło: piaseczno.eu