Hałas nie tylko uszkadza słuch, ale także wpływa w znaczący sposób na nasz układ nerwowy. Przyczynia się do nadpobudliwości, nerwowości, ma wpływ na nasze zachowania i reakcje.
Projekt „Cisza”, którego główną pomysłodawczynią była szkolna psycholog- p. A. Zawadzka-Szajda rozpoczął się w szkole w Jazgarzewie pod koniec września 2019 r.
– Pomysł na projekt ”Cisza” narodził się w naszych głowach po obserwacjach uczniów – głównie ze spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera. Rozmowy z tymi dziećmi przekonały nas do podjęcia działań na ich rzecz, a także na rzecz pozostałej społeczności szkolnej, której zdrowie i dobre samopoczucie leży nam na sercu – mówi Izabela Jastrzębowska, dyrektor szkoły w Jazgarzewie.
Od października 2019 – gdy uczniowie wprowadzeni zostali w działania projektowe, a wychowawcy omówili z nimi znaczenie ciszy w życiu człowieka, w szkole przestały dzwonić dzwonki (na próbę). Pojawiły się wymyślone przez uczniów sygnalizatory, którymi posługują się dyżurujący podczas przerw nauczyciele informując dzieci, że nadszedł czas lekcji. System działa. W pierwszym okresie zdarzały się spóźnienia uczniów na zajęcia, obecnie są to przypadki marginalne.
W szkole pojawiły się na ścianach i drzwiach naklejki promujące ciszę, a także miała miejsce wystawa plakatów i rysunków dzieci na ten temat.
30.10.2019 r. przeprowadzono w szkole „dzień bez mówienia”. Lekcje prowadzone były alternatywnymi metodami (gesty, rysunki, napisy, karty pracy).
Wszyscy rodzice zostali poinformowani o akcji, a poprzez Librusa zostały im przesłane linki do stron internetowych na temat gospodarowania ciszą i wpływu hałasu na zdrowie człowieka. Szkoła starała się udowodnić, że cisza i spokój w domu również pomogą uczniowi w koncentracji, odpoczynku, relaksie, co może mieć znaczenie w procesie uczenia się.
Ogłoszono także konkurs plastyczno- literacki ”Dźwięki mojej szkoły”.
W placówce pojawiły się miejsca ciszy, w których uczniowie mogą odpocząć. Zakupione zostały pufy i słuchawki , dzięki którym, dzieci izolują się od hałasu czy niepotrzebnych dźwięków, również podczas prac klasowych i testów.
– Ostatecznie po kilku miesiącach działań projektowych w szkole jest ciszej i przyjemniej, dzieci nie wypadają na przerwę z krzykiem. Zachowują się także ciszej podczas posiłków. Myślę, że wszyscy zrozumieli, że sposób gospodarowania ciszą jest oznaką kultury człowieka – mówi Pani Dyrektor.
Oczywiście szkoła nie jest i nie może być miejscem, gdzie nie ma gwaru, zabawy, rozmów i innych interakcji, które nie mają z ciszą nic wspólnego. Dlatego pozostali uczniowie mogą korzystać z jednej muzycznej przerwy dziennie a chętni mogą również tańczyć.
Od II sem. roku szkolnego 2019/20 uchwałą Rady Pedagogicznej, po konsultacjach z uczniami i nauczycielami oraz po zapoznaniu się z opinią Rady Rodziców, szkoła zrezygnowała z dzwonków.
źródło: piaseczno.eu