30 lat samorządności Piaseczna

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej. To właśnie o swoich przedstawicielach w samorządzie mieszkańcy po raz pierwszy zdecydowali w sposób w pełni demokratyczny i nieskrępowany, gdyż wcześniejsze wybory parlamentarne w 1989 r. miały jeszcze charakter kontraktowy.

30 lat samorządności Piaseczna

Z tej okazji 27 maja obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego, a w tym roku przypada okrągła 30. rocznica wyborów do rad gmin i ustawy o samorządzie terytorialnym. Bez wątpienia samorządność oraz to jak rozwijają się w Polsce miasta i gminy na przestrzeni tych lat jest jednym z większych sukcesów naszego kraju. To właśnie na poziomie lokalnym rozwiązujemy codzienne problemy mieszkańców i od lokalnych działań zależy w jakim otoczeniu żyjemy, pracujemy, mieszkamy.

Samodzielność w podejmowaniu wielu decyzji, wytyczaniu dróg rozwoju oraz partycypacja społeczna, sprawiają, że właśnie na poziomie lokalnym najpełniej realizuje się idea demokracji. Mieszkańcy mają poczucie, że współdecydują o zmianach w otaczającej ich rzeczywistości zarówno poprzez czytelny proces wyboru swoich przedstawicieli do samorządu, ułatwioną możliwość kandydowania do lokalnych organów władzy jak i zaangażowanie w liczne procesy poprzez działalność w organizacjach społecznych, klubach zainteresowań czy inicjatywach sąsiedzkich. (…)

więcej informacji: 30 lat samorządności w Polsce.