Wakacyjne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej na terenie Piaseczna

Jak co roku w okresie wakacyjnym wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy linii publicznego transportu zbiorowego. Tegoroczne zmiany obarczone są dodatkowo skutkami pandemii koronawirusa COVID-19. Szerokie zastosowanie pracy zdalnej, strach przed koronawirusem i przesiadka na samochody transportu indywidualnego, przy jednocześnie znacznie niższych kosztach paliw, brak dowozu młodzieży do szkół i inne podobne przyczyny dla przewozów pasażerskich wygenerowały zupełnie nową rzeczywistość. Spadek liczby pasażerów środkach transportu publicznego szacuje się na co najmniej 50% w stosunku do poprzednich okresów. W związku z powyższym zarówno gminy jak i m. st. Warszawa poszukują oszczędności w transporcie zbiorowym. Przy wakacyjnym rozkładzie starano się uzyskać optymalną obsługę potrzeb przewozowych, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa w środkach transportu publicznego i optymalizacji kosztów ponoszonych przez poszczególne samorządy. Wakacyjne rozkłady jazdy zostaną wprowadzone z dniem 29 czerwca 2020 r.

Największa zmiana dotyczy linii 727, której trasa zakończy się na ul. Puławskiej w Piasecznie. Głównym powodem takiego rozwiązania było utrzymanie częstotliwości połączeń w obszarach wiejskich, w tym połączeń wariantowych do Woli Gołkowskiej i Antoninowa. Dla pasażerów kontynuujących podróż do Warszawy zapewniona będzie możliwość przesiadki na przystanku “Kusocińskiego 02”, do często kursujących autobusów 709. Na innych liniach, korekty będą dotyczyły wyłącznie zmian w rozkładach jazdy.

Niestety zmiany wprowadzane są po uzgodnieniach z ZTM do ostatniej chwili. Daje to bardzo mało czasu na poinformowania o tym mieszkańców. Jestem zaskoczony, że tak istotne zmiany w strukturze transportu publicznego, nawet jeśli dotyczą tylko okresu wakacyjnego i są uzasadnione, wprowadzane są z tak krótkim czasem, przeznaczonym na przekazanie informacji do pasażerów. Jest to niedopuszczalne i będę w tej sprawie interweniował w ZTM, aby do takich sytuacji w przyszłości nie dochodziło – powiedział Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. Gmina dołoży wszelkich starań, aby informacja dotarła do pasażerów. Jutro natomiast pojawią się komunikaty na przystankach autobusowych, aby mieszkańcy nie byli tym zaskoczeniu w najbliższy poniedziałek.

Czekają nas jeszcze zmiany, wynikające z planowanych robot drogowych. Z dniem 8 lipca br. zamknięty będzie przejazd kolejowy na ul. Julianowskiej – to skutek rozpoczęcia robót drogowych przez PGNIG Termika S.A. Inwestor przebudowy przejazdu przewiduje zakończenie robót pomiędzy 20 a 24 lipca br. W czasie zamknięcia możliwości przejazdu ul. Julianowską zmianie ulegną trasy 739 i L39. Autobusy linii 739 zakończą swoją trasę w obszarze szkoły w Józefosławiu. Autobusy linii L39 pojadą prosto ul. Cyraneczki omijając ul. Kameralną. Dojadą ul. Julianowską do Geodetów i dalej ul. Energetyczną do ul. Puławskiej. Dla zachowania skutecznej obsługi południowych rejonów przy ul. Julianowskiej, L39 skręci z Puławskiej w Okulickiego, dalej przejedzie przy cmentarzu komunalnym do ul. Chyliczkowskiej i wjedzie prosto do centrum miasta kontynuując dalej trasę do PKP Piaseczno.

Również w pierwszej połowie lipca, dojdzie do zamknięcia skrzyżowania ul. Dworcowej z ul. Nadarzyńską. Linie które dojeżdżają do dworca PKP Piaseczno zmienią swoje trasy i dojadą ul. Wojska Polskiego, Sienkiewicza i Dworcową od strony południowej. Zamknięcie skrzyżowania planowane jest do końca sierpnia br.

Szczegółowe opisy tras objazdów i wykazy tymczasowych przystanków zostaną podane na stronie wtp.waw.pl w komunikatach, które będzie sukcesywnie publikował ZTM. O wszystkich działaniach będziemy również informować na naszej stronie piaseczno.eu.
Ze względu na ww. liczne zmiany jakie czekają nas w najbliższym okresie apelujemy o śledzenie aktualności na stronach gminy i ZTM, w których na bieżąco będą zamieszczane podstawowe informacje i odnośniki do materiałów źródłowych.

Gmina Piaseczno wnosi do ZTM potrzebę wcześniejszego uzgadniania tak znaczących zmian w strukturze sieci transportu zbiorowego, jak w przypadku 727. Dołożymy wszelkich starań, aby informacje o zmianie trasy 727 pojawiły się w jak najszerszej formie, m.in. na stronach urzędu, na przystankach i w autobusach tej linii.

źródło: UMiG Piaseczno www.piaseczno.eu