Kontrpas, śluza i sierżanty rowerowe – nowa infrastruktura dla rowerzystów

W ostatnich tygodniach pojawiła się nowa infrastruktura rowerowa w centrum Piaseczna. Warto przypomnieć sobie przepisy związane z korzystaniem z dróg, na których wyznaczono specjalne pasy dla rowerów.

W ramach rozbudowy sieci dróg rowerowych w Piasecznie w ostatnich dniach zrealizowana została infrastruktura rowerowa w ciągu ulic Kilińskiego i Sierakowskiego. W związku z wyznaczeniem pasa ruchu dla rowerów na jezdni, niektóre miejsca postojowe zostały przesunięte częściowo na chodnik.

Apelujemy o ostrożność i zwracanie uwagi na nowe oznakowanie dróg, zarówno pionowe, jak i poziome.

Rowerzyści muszą pamiętać, że jeśli droga posiada infrastrukturę rowerową, nie mogą poruszać się po jezdni lub chodniku.

Co do zasady jazda rowerzystów po chodniku jest zabroniona i stanowi wykroczenie. Wyjątek od tej zasady stanowi wiek rowerzysty – dzieci do lat 10 mogą poruszać się tylko po chodniku, jeśli jedzie z nimi opiekun, również on ma prawo poruszać się po chodniku. Jazda po chodniku jest dopuszczalna również, gdy brakuje infrastruktury rowerowej, a prędkość obowiązująca na drodze przekracza 50 km/h lub panują bardzo trudne warunki pogodowe zagrażające bezpieczeństwu rowerzysty (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Na ulicy Puławskiej od początku września rowerzyści mają do dyspozycji pas ruchu dla rowerów, którym poruszają się zgodnie z kierunkiem ruchu pozostałych pojazdów, a także ścieżkę rowerową dla kierunku przeciwnego, wybudowaną w sąsiedztwie chodnika po wschodniej stronie drogi.

Więcej informacji na stronie urzędu: nowa infrastruktura dla rowerzystów.