Zakątek Kultury

Spacer z Józefem Wilkoniem szlakiem jego rzeźb oraz przedstawienie dla dzieci były głównymi atrakcjami podczas inauguracji nowego skwerku w centrum miasta.

Zakątek Kultury

Od 4 lipca mieszkańcy korzystać mogą z nowej, przyjaznej przestrzeni publicznej na tyłach Przystanku Kultura. W miejscu dotychczasowego wewnętrznego parkingu stworzona została nowoczesna strefa wypoczynkowa z ciekawą aranżacją zieleni.

Po usunięciu starego betonowego placu oraz rozebraniu dawnych murków i ogrodzenia przystąpiono do układania kostki granitowej, budowy małej architektury gabionowej oraz sadzenie dużych drzew. Nowy placyk połączył się w naturalny sposób z ulicą Kościuszki, tworząc nową zieloną enklawę.

W miejscu tym powstały, altany, nowe murki, szachy terenowe, siedziska oraz stoliki. Umieszczone będą także stojaki na rowery, pojemniki na śmieci oraz elementy oświetlenia. Można tu przysiąść w cieniu lip i klonów jesionolistnych, w otoczeniu pnączy na trejażach i krzewów takich jak wiśnia osobliwa, bukszpan, tawuła, śnieguliczka, lilak, hortensja, dereń, jałowiec i bluszcz. Na skwerze pojawi się także kolejny odlew rzeźby, autorstwa Józefa Wilkonia.

– Konsekwentnie wzmacniamy i poprawiamy przestrzeń publiczną w centrum miasta. Aby nadać mu niepowtarzalny charakter, zainstalowaliśmy w parku i na placach odlewy rzeźb Józefa Wilkonia. Takiej rzeźby nie może również zabraknąć na nowo powstającym skwerze – mówi Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza.

Zakątek Kultury

Dlatego honorowym gościem na otwarciu skweru był sam artysta, który w asyście przygrywającego Joszko Brody rozpoczął z tego miejsca spacer z mieszkańcami i licznym gronem dzieci szlakiem swoich rzeźb. Artystyczne instalacje zyskały już wielką sympatię mieszkańców i stają się powoli znakiem firmowym i wizytówką naszego miasta. Ich główną siedzibą jest park miejski, gdzie dumnie na spacerowiczów spogląda wielki tur, nieopodal przyczaił się też niedźwiedź oraz rozbrykane dziki. Na rynku miejskim wypoczywa lwica z maleństwem, a na zmodernizowanym skwerze Kisiela pluszczą się w fontannie hipopotamy, na trawniku czai się czarna puma, a wkrótce na murkach pojawią się również małe pieski a w patio jagniątko.

Zakątek Kultury

Więcej zdjęć na stronie: www.piaseczno.eu/zakatek-kultury/