Facebook live z burmistrzem na temat gospodarki odpadami

28 stycznia 2020 roku o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie online na fb z Burmistrzem, które będzie poświęcone gospodarce odpadami.

Facebook live z burmistrzem na temat odpadów

To jeden z najtrudniejszych tematów z jakim w ostatnim czasie borykają się samorządy. Zmieniające się przepisy, coraz większe wymagania dotyczące segregacji i odzysku, szybujące w górę w astronomicznym tempie opłaty środowiskowe za odpady nieposegregowane, niski poziom segregacji na poziomie gospodarstw domowych, problemy związane z popytem na surowce wtórne, zbyt mała ilość instalacji komunalnych na Mazowszu, które mają zgodę wojewody na przyjmowanie odpadów komunalnych, czy wreszcie rosnące koszty pracy powodują, że z każdym przetargiem cena za wywóz i zagospodarowanie odpadów jest coraz wyższa.

Kiedy w zeszłym roku podnosiliśmy opłaty dla mieszkańców do 27 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane, była to drastyczna podwyżka, jednak po kilku miesiącach, kiedy nowe przetargi zdążyły rozstrzygnąć kolejne samorządy okazuje się, że teraz ta cena jest jedną z najniższych w aglomeracji warszawskiej, bo w okolicznych gminach płaci się  już ponad 30 zł. Już wiemy, że nasza cena nie pokrywa kosztów, przygotowujemy się więc do kolejnego przetargu i niestety prawdopodobnie do kolejnej podwyżki.

Z naszych analiz wynika, że koszt obsługi, czyli odbioru odpadów to jedynie 25% ceny, 75% kosztów, to opłaty jakie ponoszone są w związku z ich zagospodarowaniem (płacone na instalacjach przyjmujących odpady do dalszej segregacji, utylizacji lub składowania).

O tym będzie chciał Państwu opowiedzieć osobiście burmistrz Daniel Putkiewicz, podczas transmisji na swoim kanale fb.com/putkiewicz– wtorek, 28 stycznia godz. 19.00.

źródło: piaseczno.eu