Nie posyłaj chorych dzieci do szkoły i przedszkola

Szanowni Państwo, w związku z doniesieniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych o sytuacji jaką od kilku tygodni obserwujemy na świecie i w ostatnich dniach we Włoszech, a także w związku z trwającym sezonem grypy pragnę zwrócić Państwa uwagę na problem jakim jest posyłanie do szkół i przedszkoli dzieci chorych.

Zdrowie i bezpieczeństwo naszego dziecka powinno być dla nas równie ważne jak zdrowie innych dzieci. Jeśli decydujemy się przyprowadzić do szkoły lub przedszkola nasze dziecko, które nie czuje się najlepiej, wyrządzamy krzywdę zarówno jemu jak i narażamy na zarażenia pozostałe dzieci a także ich rodziny.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że decyzje rodziców często podyktowane są ich sytuacją zawodową. Niemniej jednak pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze. W chwili obecnej narażeni jesteśmy głównie na grypę, nie można jednak zapominać o koronawirusie, który budzi niepokój na całym świecie, a zachorowania na niego odnotowuje się w różnych częściach globu, niestety coraz częściej również w Europie.

Uczniowie wrócili właśnie z ferii zimowych, niektórzy spędzili je we Włoszech na nartach, gdzie, jak donoszą media, wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem. Dla naszego wspólnego dobra, w tym trudnym dla nas wszystkich okresie, zadbajmy o zdrowie własne, a także o bezpieczeństwo innych ludzi.

Apeluję do Państwa, abyście pozwolili swoim dzieciom wyzdrowieć w domu, nie narażając innych na zarażenie, a w wypadku zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów udali się do lekarza.

W ciągu najbliższych dni pojawią rekomendacje dla osób, które wróciły właśnie z Włoch (w tym ferie na nartach), które przygotowuje Ministerstwo Zdrowia. Już dziś z trakcie posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego była mowa o tym, że osoby, które wróciły z Włoch i czują się źle, powinny skontaktować się Państwową Inspekcją Sanitarną.

Rodzice, nie bagatelizujcie problemu. Bądźcie czujni i rozważni!

Pragnę przypomnieć wszystkim Państwu, że zarówno w wypadku grypy jak i koronawirusa niezwykle ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny: zasłaniania ust i nosa podczas kichania i kasłania, wyrzucanie zużytych chusteczek do kosza, częste mycie rąk. Należy też pamiętać o nawadnianiu organizmu i zdrowym żywieniu. Przede wszystkim jednak unikajmy bliskiego kontaktu z chorymi osobami! Jeśli jesteśmy chorzy zostańmy w domu, nie posyłajmy chorych dzieci do przedszkoli i szkół.

I Zastępca Burmistrza
Miasta i Gminy Piaseczno
Hanna Kułakowska- Michalak